Menu

Sevdi o tym, czym jest dla niej dobra opieka

Sevdi z okolic Momcziłgradu (Bułgaria), 51 lat


Pracuje za pośrednictwem Abflexkracht jako pracownik produkcyjny w hodowli hortensji i tulipanów

Rejestracja w abflexkracht!

Sevdi pragnęła usamodzielnić się i zacząć budować własną przyszłość. Do tego potrzebowała płatnej pracy, a takiej nie mogła znaleźć w Bułgarii. Od znajomego usłyszała o pracy w Holandii. Postanowiła zrobić ten krok i wyjechać tam z siostrą.

 

„Jestem tu już od 18 lat”, śmieje się Sevdi z pewną dozą nieśmiałości. „O Holandii wiedziałam tylko tyle, że jest znana z krów i tulipanów, nic więcej”. Teraz zna już Holandię bardzo dobrze. Ma za sobą nawet kurs integracji obywatelskiej. „Chciałam po prostu lepiej poznać Holandię i język niderlandzki”.
 

Rodzinna atmosfera w miejscu pracy

Obecnie Sevdi pracuje za pośrednictwem Abflexkracht w prawdziwie rodzinnej firmie w Oude Wetering. Od dziesiątek lat firma w nowoczesny, odpowiedzialny sposób uprawia hortensje i tulipany. „Uwielbiam rodzinną atmosferę w firmie. Każdy jest dla siebie bardzo przyjazny. Niezależnie od pochodzenia. Pracują tu Holendrzy, Polacy i Bułgarzy. Czasami uczymy się nawzajem słówek w naszych językach ojczystych. To fajne uczucie, gdy ktoś z całych sił stara się nauczyć się czegoś w twoim języku”. Obecnie jest dużo pracy przy tulipanach. Od nakłuwania, zbioru, przetwarzania po pakowanie. „Dzisiaj zajmowałam się nakłuwaniem. Praca polega na tym, że cebulki tulipanów nakłuwa się w specjalnych pojemnikach wypełnionych wodą, aby puściły korzenie”.


Wzajemna pomoc

Sevdi zdobyła w Holandii szerokie doświadczenie w branży rolniczej. „Pracowałam przy uprawie goździków oraz na aukcjach w Poeldijk. Mój znajomy, Ali, polecił mi pracę w Abflexkracht. I tak to było”, śmieje się Sevdi. „Mam wielu znajomych wśród swoich rodaków w Hadze i okolicach. Pomagamy sobie nawzajem. Codziennie z grupką Bułgarów z Hagi jeździmy do pracy w Oude Wetering. Abflexkracht udostępnia nam osobowego busa do przejazdów między miejscem zamieszkania a miejscem pracy”.
 

Niezawodna organizacja

„Zanim zaczęłam pracę w Abflexkracht, sprawdziłam, czy to uczciwa organizacja. Ponieważ istnieją w Holandii biura, które łamią porozumienia i przepisy. Wiem to niestety z doświadczenia, zatem jestem czujna”. Svedi szybko doszła do wniosku, że Abflexkracht to uczciwy pracodawca. Pracuje tu już od ponad pół roku i jest zadowolona. „Wszystko jest dobrze uregulowane, od przewozów po tygodniowe wynagrodzenie. A pytania mogę kierować do Serdala, mojego koordynatora w Abflexkracht, który mówi po bułgarsku. Odpowiednia opieka naprawdę robi różnicę i jest nie do przecenienia”.