Menu

Ewa opowiada o budowaniu swojej przyszłości w Holandii

Ewa z województwa opolskiego, 31 lat.


Pracuje za pośrednictwem Abflexkracht jako pracownik uprawy roślin w przedsiębiorstwie zajmującym się hodowlą orchidei.

Rejestracja w abflexkracht!

Po ukończeniu studiów Ewa chciała usamodzielnić się finansowo. W tamtym czasie w Polsce o pracę było jednak bardzo trudno. Dostępnych wakatów było jak na lekarstwo. Dla Ewy logicznym krokiem był wyjazd do starszej siostry, która już mieszkała i pracowała w Holandii.

Ewa opowiada: „Dzięki siostrze znalazłam wówczas pracę przy hodowli orchidei. W ten sposób trafiłam do branży ogrodniczej. Nie był to świadomy wybór, po prostu zdecydowałam się podjąć jakąkolwiek płatną pracę. Od tego czasu minęło już 11 lat”, śmieje się. „Zdobyłam dzięki temu wiele doświadczenia i wiedzy na temat uprawy orchidei i pracy przy jej hodowli.” 
 

Sprawić komuś radość

Ewa uwielbia swoją pracę. W szklarniach panuje zawsze przyjemny i ciepły klimat. Wykonuje tam czystą, lekką pracę i całe dnie spędza wśród wielobarwnych kwiatów. „Uprawiamy tu również intensywnie pachnące orchidee, więc i zapach jest  tu przyjemny.” Ewa dodaje: „Będąc gdzieś w drodze na ulicy, zawsze cieszę się, widząc orchidee na parapetach w domach innych ludzi. Rozpoznaję na nich odmiany, które uprawiamy tu w  zakładzie. Są to małokwiatowe orchidee falenopsis, przy których nie wykorzystuje się sztoków. Zawsze w takich chwilach myślę, że ta roślinka mogła przejść przez moje ręce, a teraz jej piękne kwiaty niosą radość w czyimś domu.”  

 

Każdy się tu zna
Hodowla, w której Ewa pracuje za pośrednictwem Abflexkracht, jest niewielka. Sprawnie współpracują tu zarówno Polacy, jak i Holendrzy. „Każdy się tu zna, a komunikacja nie sprawia nam problemów. To z kolei dobrze wpływa na ogólną atmosferę w pracy. Oczywiście niekiedy zdarzają się problemy, ale zawsze rozwiązujemy je razem.”

Sprawy mają się dobrze

Ewa pracowała już za pośrednictwem wielu agencji, a przez rok miała stałą umowę bezpośrednio u  hodowcy. Od 2016 r. jest zatrudniona przez Abflexkracht. „Podoba mi się praca dla Abflexkracht. Nie mam zbyt dużego kontaktu z biurem, gdyż nie ma takiej potrzeby bo sprawy mają się dobrze. Wiem, że w razie problemów mogę zwrócić się do mojego koordynatora personelu z Abflexkracht, Zbigniewa. Dobrze rozwiązane jest to, iż w razie jakiejś zaistniałej sytuacji mogę kontaktować się z biurem po polsku.”

 

Pewność stałej posady
Ewa bardzo by chciała, aby po zakończeniu obecnej umowy możliwa była kontynuacja pracy dla Abflexkracht. „Niedawno kupiliśmy z mężem dom, a nasze dziecko za rok idzie do szkoły w Holandii. Bardzo potrzebuję takiej pewności. Stała umowa w hodowli lub Abflexkracht dałaby mi spokój i stabilizację. Właśnie tego potrzebuję: pewności stałej posady, abym mogła prawdziwie zacząć budować swoją przyszłość w Holandii.”